Skip to main content

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu - na czym polega i dla kogo jest wskazany?

Jeszcze kilka lat temu większa część społeczeństwa odbierała negatywnie stosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej. Dziś sytuacja ta diametralnie się zmieniła, a zabiegi z wykorzystaniem botoksu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, bo to nie tylko idealny środek, służący zmniejszeniu aktywności mięśni mimicznych, ale również doskonałe remedium na różnego rodzaju schorzenia.

Zabieg z wykorzystaniem botoksu

Botoks – jedno słowo, wiele możliwości

Pod nazwą botoksu kryje się toksyna botulinowa, określana często również mianem botuliny czy jadu kiełbasianego. Choć substancja ta jest wykorzystywana w medycynie estetycznej już od wielu lat, dopiero współcześnie osiągnęła ona prawdziwe apogeum zainteresowania. Co ciekawe, jad kiełbasiany jest związkiem silnie trującym, niebezpiecznym nie tylko dla naszego zdrowia, ale również i życia. Wstrzyknięcie podskórne, dokonane przez profesjonalistę, jest jednak zabiegiem w pełni bezpiecznym. To właśnie tą drogą botulina dostaje się do naszych mięśni, powodując porażenie ich skurczu. Dzięki temu zahamowane zostaje przekazywanie impulsów nerwowych, a same mięśnie ulegają rozluźnieniu. Skutki zabiegu nie są jednak trwałe. Powstające na nowo zakończenia nerwowe powodują, że mięsień odzyskuje zdolność skurczu, co z reguły trwa od trzech do sześciu miesięcy.

Medyczny potencjał toksyny botulinowej

Zabiegi z wykorzystaniem botuliny zyskały swoją popularność w Stanach Zjednoczonych końcem ubiegłego stulecia. Początkowo jednak sam botoks wykorzystywany był u dzieci, cierpiących na porażenie mózgowe oraz u pacjentów z podwyższonym napięciem mięśniowym. Do dnia dzisiejszego jest on polecany osobom, zmagającym się z nieprawidłowym napięciem mięśni twarzy. Przy pomocy jadu kiełbasianego leczy się migrenę, bruksizm, a także nadpotliwość. Botoks doskonale radzi sobie także z oznakami starzenia się skóry, zmniejszając widoczność kurzych łapek, zmarszczek wokół ust i na czole, lwiej zmarszczki pomiędzy brwiami oraz tzw. zmarszczek króliczych, pojawiających się wraz z biegiem lat na grzbiecie nosa. To jeszcze niecały potencjał toksyny bulionowej, z którego z chęcią korzysta współczesna medycyna. Nadaje się ona bowiem doskonale do osłabienia mięśni przy tzw. uśmiechu dziąsłowym, a dzięki jej wstrzyknięciu w okolice mięśni i zrostów, blizny wyraźnie spłycają się, stając się mniej widoczne. Możliwości botoksu wykorzystywane są również w urologii oraz w proktologii.

Botoks w medycynie estetycznej

Zabieg z wykorzystaniem botoksu – na co trzeba się przygotować?

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej trwa na ogół do 20 minut, więc jest on stosunkowo krótki. Rozpoczyna go wyznaczenie przez lekarza konkretnych miejsc, w które wstrzykiwana będzie odpowiednio wymierzona dawka botoksu. Dzieje się to przy pomocy cienkiej igły, której dotyk przypomina ukąszenia komara. Pomimo tego, że sam zabieg nie jest bolesny, miejsca wkłucia znieczulane są dodatkowo specjalistycznym kremem, podnoszącym komfort i umożliwiającym zrelaksowanie się w trakcie wprowadzania do organizmu toksyny bulionowej.

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu - skontaktuj się!

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Zrób pierwszy krok!

Skorzystaj z konsultacji ze specjalistą Derm Estetyka - Gabinet Medycyny Estetycznej. Przejdź na stronę kontaktową i wybierz najwygodniejszą dla siebie metodę kontaktu. Czekamy na Ciebie!