Skip to main content

Na jakie części twarzy można stosować botoks i na czym polega jego działanie?

Dodaj komentarz

Toksyna botulinowa, nazywana potocznie botoksem, to wyjątkowo skuteczna forma walki ze zmarszczkami mimicznymi. Bywa ona jednak wykorzystywana również w przypadku nadpotliwości czy leczenia kurczów twarzy. I choć botoks w medycynie estetycznej znany jest już od wielu lat, to właśnie współcześnie święci on prawdziwe tryumfy. Na czym polega jego fenomen i na jakie części twarzy można go zastosować?

Botoks na zmarszczki

Botoks na twarz – wyjątkowe właściwości toksyny botulinowej

Botoks jest neurotoksyną, której zastosowanie prowadzi do powstania zaburzeń w zakresie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. W praktyce oznacza to, że wstrzyknięcie botoksu uniemożliwia przewodzenie impulsów pomiędzy mięśniami i nerwami. Brak takich impulsów wpływa na pracę mięśni, blokując ich zdolność do skurczu. To właśnie dzięki temu mięśnie rozluźniają się, a zmarszczki ulegają znaczącemu spłyceniu, a często nawet zanikają. Jednak możliwości botoksu nie sprowadzają się wyłącznie do działań o charakterze estetycznym. Wprost przeciwnie, z jego potencjału czerpie również współczesna medycyna, wykorzystująca toksynę botulinową w leczeniu migren czy nadpotliwości. Co ważne, botoks działa wyłącznie w miejscach, w które zostaje wstrzyknięty. Dlatego też duża odpowiedzialność spoczywa na lekarzu, który nie tylko precyzyjnie określa punkty wkłucia, ale również dozuje odpowiednią ilość substancji, która w środowisku naturalnym jest silnie trująca.

Na jakie części twarzy działa toksyna bulionowa?

Potencjał, tkwiący w botoksie, może być wykorzystywany na różne sposoby. Z reguły toksyna botulinowa stosowana jest jednak na tzw. kurze łapki lub na czoło. W obu przypadkach ma ona za zadanie spłycić nieestetyczne ślady upływającego czasu, poprzez ograniczenie zdolności mięśnia do skurczu. Podczas zabiegu szczególną uwagę zwraca się na oczy, które muszą być chronione przed paraliżem, wywołanym przez jad kiełbasiany. Toksyna botulinowa to również doskonale remedium na zmarszczki palacza, uwidaczniające się zwłaszcza u osób uzależnionych od nikotyny. Powstają one w okolicach warg i pogłębiają się wraz z upływem kolejnych lat. Obok zmarszczek palacza naszą twarz mogą szpecić również tzw. lwie zmarszczki. To z kolei nieestetyczne zagłębienia, powstające na grzbiecie nosa. W tym przypadku toksyna musi być wstrzyknięta głęboko, a efektem zabiegu będzie zrelaksowany, wypoczęty i zdrowy wygląd twarzy.

Botoks na czoło

Zabieg z wykorzystaniem botoksu – prosta droga do dobrego wyglądu

Zabieg z wykorzystaniem toksyny bulionowej jest stosunkowo krótki i bezpieczny. Poprzedza go konsultacja lekarska, w trakcie której omówione zostają istniejące problemy i oczekiwane rezultaty. Oprócz wspomnianych już możliwości botoksu coraz częściej bywa on wykorzystywany jako skuteczny sposób na opadające brwi i kąciki ust czy też zmarszczki mimiczne. Warto podkreślić także, że tego rodzaju zabiegi nie wiążą się na ogół z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, choć z reguły towarzyszą im tymczasowe zasinienia i obrzęki. Ustępują one jednak wyjątkowo szybko, a efekty zabiegu doskonale rekompensują chwilowy dyskomfort, o czym przekonuje się coraz więcej pacjentów dobrych klinik medycyny estetycznej.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Zrób pierwszy krok!

Skorzystaj z konsultacji ze specjalistą Derm Estetyka - Gabinet Medycyny Estetycznej. Przejdź na stronę kontaktową i wybierz najwygodniejszą dla siebie metodę kontaktu. Czekamy na Ciebie!