Skip to main content

O botoksie i jego (innym) zastosowaniu w medycynie

1 Comment

Pod nazwą „botoks” kryje się neurotoksyna o silnych właściwościach trujących. W medycynie pojawiła się ona już w latach 70 ubiegłego wieku, a jej popularność sukcesywnie rosła. Szczegółowe badania i weryfikacja pozwoliły nadać jej status leku, co świadczy o wysokim poziomie bezpieczeństwa zabiegów, dokonywanych w profesjonalnych klinikach. Poznaj więc z nami źródło fenomenu botoksu i odkryj olbrzymi potencjał, tkwiący w toksynie botulinowej.

Leczenie botoksem

Krótka historia botoksu, czyli kilka słów o fenomenie neurotoksyny

Toksyna botulinowa wykorzystywana była w medycynie już w latach 40-tych ubiegłego wieku. Wówczas tego rodzaju zabiegi przeznaczone były dla dzieci z porażeniem mózgowym. Sukcesy na tym polu doprowadziły do wzrostu zainteresowania botoksem wśród lekarzy, związanych z różnymi dziedzinami neurologii. Tym sposobem toksyna botulinowa zaczęła być wykorzystywana z powodzeniem w leczeniu migrenowego bólu głowy, u którego podstaw leżało nadmierne napięcie mięśni w obszarze głowy i szyi. Szybko okazało się, że zastosowanie botoksu prowadzi do ustąpienia ataków migreny lub też do zmniejszenia ich liczby. Z czasem środowisko medyczne zaczęło przekonywać się do olbrzymiego potencjału, tkwiącego w toksynie botulinowej. W 2000 r. została ona zarejestrowana jako substancja, służąca do korekty zmarszczek. Współcześnie botoks wykorzystywany jest nie tylko w celach estetycznych, ale również i w innych – mniej typowych problemach.

Ukryty potencjał botoksu

Jak pokazują badania, toksyna botulinowa pozwala skutecznie leczyć tzw. uśmiech dziąsłowy, polegający na przesadnie odkrytych dziąsłach górnego łuku zębowego. Stan ten związany jest z nadmierną pracą mięśni, odpowiedzialnych za unoszenie górnej wargi. Osoby, zmagające się z tego rodzaju problemem, tracą pewność siebie w kontaktach społecznych. Jak się jednak okazuje, botoks skutecznie zmniejsza widoczność dziąseł w trakcie uśmiechu. Sprawdza się on również doskonale przy leczeniu bruksizmu, określanego potocznie mianem zgrzytania zębami, które doprowadzić może do bólu głowy i stawu skroniowo-żuchwowego. Użycie toksyny botulinowej ogranicza aktywność mięśni żwaczy, pośrednio wpływając również na wyszczuplenie twarzy w jej dolnej partii. Sprawdza się również doskonale w leczeniu nadpotliwości, osłabiając czynność włókien nerwowych, a przez to skutecznie ograniczając pracę gruczołów potowych.

Modelowanie twarzy botoksem

Botoks a modelowanie twarzy

Lifting Nefretete to kolejna możliwość, tkwiąca w potencjale botoksu, który nadal pozostaje nie do końca odkryty. Efektem zabiegu jest modelowanie kształtu dolnych partii twarzy oraz szyi, które wraz z biegiem lat przestają wyglądać estetycznie. Wpływa na to utrata gęstości skóry, jej wiotkość oraz zmarszczki, określane mianem tzw. sznurów szyjnych. Podanie toksyny botulinowej nie tylko wygładza zmarszczki, ale również poprawia zarys żuchwy, unosi kąciki ust i sprawia, że nasza twarz zaczyna wyglądać młodziej i zdrowiej. Nic dziwnego, że do możliwości botoksu przekonuje się coraz więcej osób, a liczba zadowolonych klientów klinik medycyny estetycznej nieustannie wzrasta.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Maciek · 4 miesięcy temu
    Nie spodziewałem się, że botoks można też stosować na migreny! Jednak kojarzy nam się głównie obecnie z medycyną estetyczną i wypełnianiem zmarszczek.

Zrób pierwszy krok!

Skorzystaj z konsultacji ze specjalistą Derm Estetyka - Gabinet Medycyny Estetycznej. Przejdź na stronę kontaktową i wybierz najwygodniejszą dla siebie metodę kontaktu. Czekamy na Ciebie!